Грижі рідкісних локалізацій

До рідкісних видів гриж фахівці відносять грижі мечоподібного відростка грудини, сухожильної перетинки прямого м’яза живота, а також поперекові, промежинні (передні, задні), затульного отвору та сідничні грижі.

Грижі мечоподібного відростка виходять через щілини та отвори в ньому, причому в даному випадку можуть випинатися як передочеревинні ліпоми, так і розвиватися справжні грижі. Діагноз встановлюють на підставі виявленого в ході обстеження ущільнення відповідної локалізації та даними рентгенографії мечоподібного відростка.

Грижове випинання при грижах спігелевої линії розвиваються по лінії, яка з’єднує пупок і передню верхню ость клубової кістки поблизу зовнішнього краю сухожилля піхви прямого м’яза живота. Грижові ворота в цьому випадку, як правило, мають овальну або округлу форму і іноді можуть досягати значної величини. Тут необхідно зазначити, що найбільша кількість дефектів знаходиться все ж не у півмісяцевій лінії, а у латерального краю напівокружної лінії – дугоподібної нижньої межі задньої стінки піхви прямого м’яза живота. Розташована ця лінія на три-п’ять сантиметрів нижче пупка. Виходять через неї грижі, іменовані, відповідно, грижами напівкружної лінії. Тільки завдяки безпосередній анатомічною близькістю вказаних ліній, до цього дня в повсякденній практиці вдається зберегти термін “грижа спігелевої лінії”.

Грижі можуть формуватися і в області сухожильних перемичок прямого м’яза живота, що локалізуються на всьому протязі даного м’яза в кількості трьох-чотирьох. Дві верхні перемички знаходяться вище пупка, третя на одному з ним рівні, а четверта (непостійна) локалізується нижче пупка. Грижові випинання виникають на ділянках з’єднання білої лінії живота з цими сухожильних перемичками і розташовуються латеральніше пупка і білої лінії.

Пуповинні (зародкові) грижі відносяться до дефектів розвитку плоду і утворюються після третього місяця внутрішньоутробного життя. У нормі на цьому етапі черевна стінка близька до свого формування, а пупковий канатик разом з пупковим кільцем приймають анатомічні співвідношення, що забезпечують згодом правильний розвиток плоду і його повноцінність до моменту появи на світ. Якщо на цьому етапі цей процес гальмується, з’являється вказане грижове випинання.

Поперекові грижі утворюються на бічній і задній стінці живота в ділянці нирок. Бувають вони як вродженими, так і набутими (внаслідок травм, атрофії м’язів і т.п.). Місце їх виходу – верхній або нижній поперековий трикутник між дванадцятим ребром і гребінцем клубової кістки на кордоні з латеральним краєм найширшого м’яза спини, а також різні дефекти в апоневрозі, що з’явилися на тлі його розривів або запальних змін.

Затульні грижі формуються з боку таза в районі затульної ямки. Грижовий мішок зі своїм вмістом проходить через розширений внутрішній отвір затульного каналу, просувається по ньому і виходить з черевної порожнини через внутрішній отвір в області медіальної поверхні стегна.

Сідничні грижі слід шукати в зоні великого чи малого сідничного отвору. Найчастіше вони зустрічаються у жінок в літньому віці, що пояснюється більш значним нахилом таза і великим розміром затульного отвору. Грижове випинання знаходиться на передній поверхні стегна, проте бувають і інтерстиціальні затульні грижі – без видимого на око випинання, які розпізнаються тільки при їх обмеженні під час оперативного втручання.

Запис на прийом