Останні новини
Грижу живота зашивають сіткою Киянину Юрію Слобідському, 69 років, прооперували… 21.06.2019 Науково-практична конференція з міжнародною участю "Сучасні технології в… Маємо честь запросити вас до участі у… 06.03.2019 Что провоцирует развитие грыжи живота и как ее лечить, — советы врача-хирурга Многие люди, страдающие грыжей живота, панически… 01.11.2018 Співробітники Українського центру хірургічного лікування гриж живота здійснили… Також, були присутніми на лекціях, присвячених… 03.07.2018 За 15 лет грыжа у меня на животе увеличилась до размеров большой дыни Чтобы удалить такое огромное образование… 02.07.2018 Сучасні способи хірургічного лікування післяопераційних гриж живота Післяопераційні грижі живота (ПГЖ) виникають… 27.06.2018Грижі рідкісних локалізацій
До рідкісних видів гриж фахівці відносять грижі мечоподібного відростка грудини, сухожильної перетинки прямого м’яза живота, а також поперекові, промежинні (передні, задні), затульного отвору та сідничні грижі.
Грижі мечоподібного відростка виходять через щілини та отвори в ньому, причому в даному випадку можуть випинатися як передочеревинні ліпоми, так і розвиватися справжні грижі. Діагноз встановлюють на підставі виявленого в ході обстеження ущільнення відповідної локалізації та даними рентгенографії мечоподібного відростка.
Грижове випинання при грижах спігелевої линії розвиваються по лінії, яка з’єднує пупок і передню верхню ость клубової кістки поблизу зовнішнього краю сухожилля піхви прямого м’яза живота. Грижові ворота в цьому випадку, як правило, мають овальну або округлу форму і іноді можуть досягати значної величини. Тут необхідно зазначити, що найбільша кількість дефектів знаходиться все ж не у півмісяцевій лінії, а у латерального краю напівокружної лінії – дугоподібної нижньої межі задньої стінки піхви прямого м’яза живота. Розташована ця лінія на три-п’ять сантиметрів нижче пупка. Виходять через неї грижі, іменовані, відповідно, грижами напівкружної лінії. Тільки завдяки безпосередній анатомічною близькістю вказаних ліній, до цього дня в повсякденній практиці вдається зберегти термін “грижа спігелевої лінії”.
Грижі можуть формуватися і в області сухожильних перемичок прямого м’яза живота, що локалізуються на всьому протязі даного м’яза в кількості трьох-чотирьох. Дві верхні перемички знаходяться вище пупка, третя на одному з ним рівні, а четверта (непостійна) локалізується нижче пупка. Грижові випинання виникають на ділянках з’єднання білої лінії живота з цими сухожильних перемичками і розташовуються латеральніше пупка і білої лінії.
Пуповинні (зародкові) грижі відносяться до дефектів розвитку плоду і утворюються після третього місяця внутрішньоутробного життя. У нормі на цьому етапі черевна стінка близька до свого формування, а пупковий канатик разом з пупковим кільцем приймають анатомічні співвідношення, що забезпечують згодом правильний розвиток плоду і його повноцінність до моменту появи на світ. Якщо на цьому етапі цей процес гальмується, з’являється вказане грижове випинання.
Поперекові грижі утворюються на бічній і задній стінці живота в ділянці нирок. Бувають вони як вродженими, так і набутими (внаслідок травм, атрофії м’язів і т.п.). Місце їх виходу – верхній або нижній поперековий трикутник між дванадцятим ребром і гребінцем клубової кістки на кордоні з латеральним краєм найширшого м’яза спини, а також різні дефекти в апоневрозі, що з’явилися на тлі його розривів або запальних змін.
Затульні грижі формуються з боку таза в районі затульної ямки. Грижовий мішок зі своїм вмістом проходить через розширений внутрішній отвір затульного каналу, просувається по ньому і виходить з черевної порожнини через внутрішній отвір в області медіальної поверхні стегна.
Сідничні грижі слід шукати в зоні великого чи малого сідничного отвору. Найчастіше вони зустрічаються у жінок в літньому віці, що пояснюється більш значним нахилом таза і великим розміром затульного отвору. Грижове випинання знаходиться на передній поверхні стегна, проте бувають і інтерстиціальні затульні грижі – без видимого на око випинання, які розпізнаються тільки при їх обмеженні під час оперативного втручання.